1.08.2010
ul. Wapienna 22

Dzielnica: Krzyki
Osiedle: Huby
Ulica: Wapienna, dawniej: Galle Strasse - nazwana tak na cześć astronoma Johanna Gottfrieda Galle; biegła niegdyś od ulicy Glinianej do Ślicznej. Do naszych czasów przetrwała jedynie jej środkowa część.

Wapienna 22Fasada prezentuje się raczej groteskowo. Dostojnie zniszczona bryła z jakby "doklejonymi" wykuszami - widać na większe prace remontowe zabrakło funduszy. Trudno powiedzieć, jak wyglądała kamienica zanim odpadł z niej niemal cały tynk. Pod dachem widać zwieńczenia kolumn. Resztki skromnych zdobień oddzielają okna. Na pierwszy rzut - mojego niewprawnego i laickiego - oka to wszystko.
Młodzian, który umożliwił mi wejście do budynku (dziękuję i pozdrawiam!) wydawał się dość sceptycznie nastawiony do pomysłu fotografowania wnętrza tej kamienicy. Z przykrością stwierdzam, że go rozumiem... Jednak moja strona nie jest żadnym "the best of", więc odważnie wkroczyłam do niskiego holu, wypełnionego aż po sufit charakterystycznym miksem zapachów - stare mury, wilgoć + jeszcze parę rzeczy, których wolę nie identyfikować. Poza tą zabójczo wonną mieszanką hol nie miał niczego innego do zaoferowania. Klatka schodowa idealnie komponowała się z klimatem narzuconym już przy wejściu... Stolarka drzwiowa to na ogół luźna interpretacja oryginału. Okien nikt nie wymienia, co najwyraźniej motywuje gołębie do wzmożonych prac wykończeniowych.
I tyle.

Zaczynam odnosić wrażenie, że im niższy numer bramy przy ul. Wapiennej, tym gorsze warunki...Czytaj dalej