5.12.2013
ul. Małachowskiego 24, ul. Pułaskiego 73-81

Dzielnica: Krzyki
Osiedle: Przedmieście Oławskie
Ulica: gen. Kazimierza Pułaskiego, dawniej: GalgengasseBrüderstraße - to ulica, która na piśmie zasłynęła już w 1370 roku, a zasłużyła sobie na tę wzmiankę... szubienicą wybudowaną w jej końcowym odcinku. Stąd pierwsza, jakże wdzięczna nazwa - ul. Szubieniczna. Po usunięciu szubienicy, w połowie XIX wieku Szubieniczną przemianowano na ul. Bracką/Bratnią - na cześć znajdującego się tam zakonu bonifratrów. Obecną nazwę ulica nosi od 1946 roku.
Ulica: Stanisława Małachowskiego, dawniej: Flurstraβe (ul. Łanowa) - wytyczona w 1844 r.; obecną nazwę nosi od 1945 roku.


Dziś notka nietypowa - przeglądowa i wspominkowa. Jeszcze na początku działalności bloga pisałam o trzech kamienicach z tej pierzei. Wówczas oficjalna wersja wyroku wydanego na budynki brzmiała: wyburzyć do 2013 r. Rok się już wprawdzie kończy, a kamienice stoją jak stały, ale to niestety nie gwarantuje happy endu. Ceglane staruszki stanęły na drodze... drodze. A właściwie poszerzeniu drogi. Poszerzenie tej drogi z pewnością ułatwi życie kierowcom! 
(Jeśli tylko kiedyś uda się poszerzyć wiadukt... Ale coś trzeba robić, żeby nikt nie zarzucił bezczynności. A wyburzenie z pewnością będzie efektowne.) 
ul. Pułaskiego 81

Czytaj dalej