20.04.2011
ul. Gajowa 56

Dzielnica: Krzyki 
Osiedle: Huby
Ulica: Gajowa, dawniej: Herdain Strasse
- początkowo trakt prowadzący do wsi Herdain (Gaj); po przyłączeniu wsi do miasta, trakt nazwano po prostu Herdain Strasse. Za rok wytyczenia ulicy przyjmuje się 1910, choć pierwsze zabudowania pojawiły się tam znacznie wcześniej.
 Na Gajowej jestem niemal codziennie. Dlaczego dopiero teraz zaczęłam fotografować tamtejsze cudeńka? Cóż, życie mnie zmusiło ;). Od kiedy pamiętam, te budynki wyglądały tak samo. Ani nie nadmiernie  zdewastowane, ani nie wyremontowane. Wielkie, "stabilne" i niezmienne. 
I co...? Właśnie to. Życie.
Tej zimy, w kamienicy nr 56 spadł jeden z balkonów. Żeby więcej się taka tragedia nie powtórzyła, postanowiono... zlikwidować pozostałe. Na miejsce solidnych balustrad wstawiono drewniane płotki (wprawdzie nie pierwszej młodości, ale do zabytkowych kamienic i tak nie pasują...). Szczegółów całej "akcji" -  niestety - nie znam. Mieszkańcy kamienicy nr 56 są niezwykle oszczędni w słowach, oschli w kontaktach międzyludzkich i nieśmiali przy zawieraniu nowych znajomości :P. Przez prawie trzy godziny krążyłam po klatce schodowej i podwórzu usiłując dowiedzieć się czegoś więcej na temat budynku od jego lokatorów. Doszłam jedynie do smutnego wniosku, że ś.p. balkony obchodzą mnie bardziej niż obchodzą tamtejszych mieszkańców. 
ul. Gajowa 56
W środku kamienica wygląda mniej stabilnie i niezmiennie, niż mi się wydawało. Śmierdzi całkiem standardowo (czego się spodziewać - tyle monopolowych w pobliżu, domofon nie działa, drzwi otwarte każdemu...). Ciemno, brudno, wątłe deski schodów namawiają do przejścia na dietę. A, zapomniałabym, ciekawa stolarka drzwiowa. 
Od podwórza - miła niespodzianka. Nie dość, że zdobienia, to nawet i data powstania kamienicy! Cudnie :)
Niebawem kolejne kamieniczki z Gajowej. Oby miały bardziej rozgadanych lokatorów... 

   
Fasada01 Hol01 Domofon Hol02 Hol03 Schody01 Drzwi Schody02 Brama DetalFasady01 DetalFasady02 DetalFasady03 DetalFasady04 Fasada08 DetalFasady05 Fasada07 DetalFasady06 Fasada02 Fasada09 DetalFasady07 Fasada03 DetalFasady08 Fasada05 Fasada06 Parter OdPodworza01 OdPodworza02 OdPodworza03 OdPodworza04 OdPodworza05 OdPodworza06 OdPodworza07 OdPodworza08
Czytaj dalej