27.04.2017
Pałacyk Wiskotta

Dzielnica: Stare Miasto
Osiedle: Przedmieście Świdnickie
Ulica: Podwale, dawniej: Schweidnitzer Stadtgraben (Podwale Świdnickie)

 


Dzisiaj będzie na bogato! Przed Wami nie jakaś #typowaczynszówka, tylko pałacyk. Taką rezydencję przy Podwalu 63 zaprojektował w 1897 r. architekt Wilhelm Werdelmann dla Theodora Wiskotta. O tym, że wrocławski radca, przemysłowiec i wydawca nie biedował, zapewnia każdy detal fasady. Wszystkie misterne zdobienia wykonane są z brązowego piaskowca (podczas gdy standardowo wykonywano je w tynku, gipsie, stiuku). Sam architekt był już wówczas znany m. in.ze zwycięskiego projektu łaźni miejskiej przy ul. Teatralnej.

Portal pałacyku Wiskotta | Podwale 63
Wiskott nie zdążył się nacieszyć tym lokum. Współwłaściciel Fabryki Papieru Kolorowego oraz wydawnictwa C.T. Wiskott (Die Fabrik Bunter Papiere, Buch und Steindruckerei von C.T. Wiskott) zmarł w 1901 r. Pochowano go na nieistniejącym już cmentarzu św. Maurycego, gdzieś między ul. Kamienną a ul. Spiską.


Podwale 63
Od 1928 roku w budynku mieściła się siedziba Stowarzyszenia Kupieckiego UNION, a od 1937 - biura. W 1994 roku budynek odrestaurowano. Obecnie Pałacyk Wiskotta można kupić lub wynająć. 

Attyka | Podwale 63
Najbardziej charakterystyczną ozdobą kamienicy jest jej grzebieniasta attyka. Pozostałe dekoracje są raczej stonowane - motywy heraldyczne, roślinne, ale także... zwierzęta morskie! Przyznaję, że raki są kosmiczne, ale osobiście pozostanę wierną fanką przepięknej bramy. Zapraszam do galerii, jest co oglądać. 

[Galeria]


Frutti di mare ;) | Podwale 63

Na koniec mam dla Was pytanie-propozycję. Macie ochotę obejrzeć wnętrza pałacyku? Chciałabym zorganizować tam spotkanie w stylu photo day. Co Wy na to? Dajcie znać w komentarzach. :)


Czytaj dalej