6.03.2011
ul. Pułaskiego 81

Dzielnica: Krzyki
Osiedle: Przedmieście Oławskie
Ulica: gen. Kazimierza Pułaskiego, dawniej: Galgengasse, Brüderstraße - ulica, która na piśmie zasłynęła już w 1370 roku, a zasłużyła sobie na tę wzmiankę... szubienicą wybudowaną w jej końcowym odcinku. Stąd pierwsza, jakże wdzięczna nazwa - ul. Szubieniczna (Galgengasse). Po usunięciu szubienicy, w połowie XIX wieku Szubieniczną przemianowano na ul. Bracką/Bratnią ( Brüderstraße) - na cześć znajdującego się tam zakonu bonifratrów. Obecną nazwę ulica nosi od 1946 roku.Brama upstrzona dokonaniami lokalnej dzieciarni.Na drzwiach, podobnie jak przy ul. Małachowskiego 24, widnieją wyrzeźbione inicjały "R.S.". Przy ul. Pułaskiego można się jedynie domyślać, że obecne "P", było niegdyś "R". Nie ma także daty 1888, którą można było zobaczyć na bramie przy ul. Małachowskiego.
W środku nic zaskakującego - ani na plus, bo dewastacja w rozkwicie, ani na minus, bo ... widywałam gorsze miejsca. Godny zerknięcia ;) jest - jak zwykle - sufit w holu. W starych kamienicach sufity to najbezpieczniejsze elementy budowli. Tutaj wandale nie sięgają :). Kamieniczka jest jednak niezwykle interesująca dzięki swej przecudnej fasadzie. Klinkier + jasne (niegdyś) ościeżnice i piękne zdobienia. Chyba odczuwam dotkliwy brak zajęć z architektury/podstaw terminologii architektonicznej... (ciężko jest opisywać okno w stylu "i te listki, tak na górze po lewej - fajne, nie?"). Będę musiała zacząć nadrabiać te braki, a póki co - zostawiam Was ze zdjęciami kolejnej kamienicy, która ma zniknąć do 2013 roku.    
ul. Pulaskiego 81 okno ul. Pulaskiego 81 okna Pulaskiego 81 okno detal Fasada ul. Pulaskiego 81 Photobucket Photobucket Stare i nowe Photobucket Pułaskiego 83
Czytaj dalej