2.05.2016

Dostałam ostatnio wiadomość z nietypową prośbą. Pani Agnieszka przesłała mi dwa zdjęcia, które znalazła w rodzinnym archiwum. Co jest na zdjęciach? Właśnie tego usiłujemy dociec. Możliwe, że to Wrocław, ale może też być inne miejsce na Dolnym Śląsku.

Pani Agnieszka pisze:
"Babcia mieszkała w Bogatyni, uczyła się w Zgorzelcu, a studiowała we Wrocławiu. Te zdjęcia były w małej kopercie zaadresowanej do mojego pradziadka na adres już na Pomorzu"(...). "Nie jestem też w 100% pewna czy to Wrocław, być może zostały one tylko tam wywołane, a miejsca fotografii są gdzieś indziej... Mimo wszystko sądzę, że warto pokazać je dalej".

I co do tego nie można się nie zgodzić: takie znaleziska warto upubliczniać, przekazywać dalej. Właścicielka zdjęć jest z Gdyni, więc ze zrozumiałych względów trudno jej samej przeprowadzić "śledztwo" ;). Ale może ktoś z Was będzie kojarzył te budynki? Zdaję sobie sprawę, że w przypadku drugiego zdjęcia szanse są nikłe, ale to pierwsze może mieć więcej szczęścia. 

Z a j r z y j  d o  a l b u m ó w
Czy macie w swoich zbiorach fotografie, o których wiecie tylko tyle, że są... bardzo stare? Tak stare, że właściwie nie macie już kogo zapytać o to, co przedstawiają, co to za ludzie, jakie to miasto i dlaczego właściwie te zdjęcia są w rodzinnym albumie? 

Szukaliście tego typu informacji na własną rękę? 
Podzielcie się efektami :)


10 komentarzy:

 1. W mieszkaniu babci znalazlam cala walizke zdjec po poprzednich lokatorach. Nigdy po wojnie nie szukali z nami kontaktu, a ze zdjecia nie byly podpisne - trudno by ich bylo odnalezc. Czesto te zdjecia przegladalam jako dziecko, lubilam sie zastanawiac kim ci ludzie byli. Pozniej jakos o tym zapomnialam. Dzieki za przypomnienie, przejrze je znow, moze po latach dostrzege cos nowego.

  OdpowiedzUsuń
 2. zazdroszczę ludziom, którzy mają takie stare zdjęcia w domach. U nas najstarsze to z lat 70tych :))))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z 70 czy z 90 - bez różnicy, opisz wszystkie zdjęcia dokładnie, bo za XX lat Twoje wnuki będą się głowić jak Pani Agnieszka teraz.

   Usuń
 3. Takie miasta-duchy. Możliwe, że żaden z budynków ze zdjęć już nie istnieje:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O to już trzeba zapytać mieszkańców Olsztynka.

   Usuń
 4. Najpierw pomyślałem, że to nie Wrocław bo gdzie u nas takie małe kamieniczki z szerokim placem czy chodnikiem. Ale na północy miasta coś takiego widziałem w sumie,więc może jednak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jednak nie Wrocław (co wiemy dzięki ~Tdab), ale chyba wiem o których kamieniczkach mówisz. Plac Piłsudskiego?

   Usuń
 5. Te kamieniczki to Hohenstein czyli dzisiejszy Olsztynek. Troszkę inne ujęcie tego samego fragmentu rynku http://olsztynek.fotopolska.eu/674720,foto.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję w imieniu swoimi i Pani Agnieszki. Gratuluję też bystrego oka i pamięci - jestem pod wrażeniem :)))

   Usuń