27.04.2017

Dzielnica: Stare Miasto
Osiedle: Przedmieście Świdnickie
Ulica: Podwale, dawniej: Schweidnitzer Stadtgraben (Podwale Świdnickie)

 


Dzisiaj będzie na bogato! Przed Wami nie jakaś #typowaczynszówka, tylko pałacyk. Taką rezydencję przy Podwalu 63 zaprojektował w 1897 r. architekt Wilhelm Werdelmann dla Theodora Wiskotta. O tym, że wrocławski radca, przemysłowiec i wydawca nie biedował, zapewnia każdy detal fasady. Wszystkie misterne zdobienia wykonane są z brązowego piaskowca (podczas gdy standardowo wykonywano je w tynku, gipsie, stiuku). Sam architekt był już wówczas znany m. in.ze zwycięskiego projektu łaźni miejskiej przy ul. Teatralnej.

Portal pałacyku Wiskotta | Podwale 63
Wiskott nie zdążył się nacieszyć tym lokum. Współwłaściciel Fabryki Papieru Kolorowego oraz wydawnictwa C.T. Wiskott (Die Fabrik Bunter Papiere, Buch und Steindruckerei von C.T. Wiskott) zmarł w 1901 r. Pochowano go na nieistniejącym już cmentarzu św. Maurycego, gdzieś między ul. Kamienną a ul. Spiską.


Podwale 63
Od 1928 roku w budynku mieściła się siedziba Stowarzyszenia Kupieckiego UNION, a od 1937 - biura. W 1994 roku budynek odrestaurowano. Obecnie Pałacyk Wiskotta można kupić lub wynająć. 

Attyka | Podwale 63
Najbardziej charakterystyczną ozdobą kamienicy jest jej grzebieniasta attyka. Pozostałe dekoracje są raczej stonowane - motywy heraldyczne, roślinne, ale także... zwierzęta morskie! Przyznaję, że raki są kosmiczne, ale osobiście pozostanę wierną fanką przepięknej bramy. Zapraszam do galerii, jest co oglądać. 

[Galeria]


Frutti di mare ;) | Podwale 63

Na koniec mam dla Was pytanie-propozycję. Macie ochotę obejrzeć wnętrza pałacyku? Chciałabym zorganizować tam spotkanie w stylu photo day. Co Wy na to? Dajcie znać w komentarzach. :)


17 komentarzy:

 1. ŻARTUJESZ??? Ostatnio tam przechodziłam i zastanawiałam się jak jest w srodku :))))

  OdpowiedzUsuń
 2. A jak wygląda od strony podwórka? Też tak precyzyjnie ozdobnie? Jak wygląda samo podwórko?
  Chyba jeszcze nigdy tu komentarza nie zostawiłam, chociaż czytam od dość dawna.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podwórze jest raczej nowoczesne, ale i... zamknięte - trzeba wejść do budynku, by je obejrzeć. A wnętrza kamienicy skrywają różne cuda, warto zerknąć tutaj: http://podwale63.pl.

   Stąd moja myśl, by zorganizować tam małe zwiedzanie, photo day. Dobry pomysł?

   Pozdrawiam również :)

   Usuń
 3. Pytanie! pewnie że tak :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że się podoba. Jestem już po wstępnych ustaleniach, wszystko jest na dobrej drodze... ;)

   Usuń
 5. Odpowiedzi
  1. No to zabieram się do pracy z jeszcze większym zapałem. ;)

   Usuń
 6. Bardzo chcemy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Będąc sąsiadem kamienicy Wiskotta nie mogę przegapić takiej okazji :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przepraszam, ale ma pytanie co z naszym zwiedzaniem kamienicy Wiskotta? Ps.Niedawno pojawił się baner, że jest na sprzedaż.

  OdpowiedzUsuń