9.05.2016

W niedzielny wieczór, 8 maja w holu Dworca Nadodrze odbył się pierwszy z cyklu koncertów "Zapomniane Miasto". O co chodzi? W skrócie: 12 koncertów, każdy z nich w nietypowym (dla występów artystycznych) otoczeniu. Dworce, parki, kamienice, podwórza. Wszystko po to, by pozwolić muzyce wyjść z sal koncertowych i zabrzmieć w miejscach, których blask już nieco przygasł. Motywem wspólnym wszystkich występów będzie "Tierkreis" ("Znaki zodiaku") Karlheinza Stockhausena - każdy z artystów zaprezentuje jedną część tego cyklu.
W ramach inauguracji całego projektu w murach dostojnego Dworca Nadodrze wystąpił wczoraj Kajetan Galas. Trudno mi oszacować ile osób przyszło... "Bardzo dużo" to mało precyzyjne, ale bardzo odpowiednie określenie. Przekrój wiekowy i społeczny też całkiem imponujący, a więc i oczekiwania z pewnością rozmaite. A jednak dźwiękom organów Hammonda udało się tę różnorodność spoić! Koncert spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem, a sam artysta dzielnie zniósł niecodzienny akompaniament w postaci np. szumu dworcowej tablicy z rozkładem jazdy.

Nie wiem czy organizatorzy spodziewali się takiej frekwencji, ale jeśli tyle samo osób ma zamiar przyjść na koncerty w kolejnych lokalizacjach, to obawiam się, że się po prostu nie pomieszczą. O ile podwórze przy ul. Traugutta (gdzie odbędzie się kolejny koncert) zniesie wiele, to klatka schodowa przy ul. Kołłątaja już nie...  Mimo tych obaw zachęcam Was do udziału w kolejnych koncertach. Dla miłośników kamienic szykuje się tam kilka wyjątkowych miejsc.

Już w następną niedzielę koncert Aleksandry Wasik w podwórzu kamienic przy ul. Traugutta 102-104, czyli tam, gdzie  mieściła się niegdyś wytwórnia wódek Carla Schirdewana. Więcej informacji [tutaj].

Wybieracie się?
Do zobaczenia :)!


6 komentarzy:

 1. bylam,potwierdzam, scisk straszny. Koncert bardzo mi sie podobal, ale też nie wiem jak chcą pomieścić tyle ludzi w innych lokaliacjach.

  kawka79

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale będziesz za tydzień? Może się nam w końcu uda spotkać :)?

   Usuń
 2. Ja cie chyba widziałam wczoraj, ale nie miałam nawet jak podejsc przez ten tlum. Może się uda za tydzień. Do zobaczenia

  kawka79

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odezwij się wcześniej na maila, to się jakoś umówimy. Do zobaczenia! :)

   Usuń
 3. Rozpraszał mnie ten hałas tam, plotkujące pańcie, marudzące dzieci. Może jestem upierdliwy? A może to ludzie są męczący?

  OdpowiedzUsuń